Çarpışma ve Emniyet Kemeri Simülatörü

Ürün Fotoğrafları

Çarpışma ve Emniyet Kemeri Simülatörü

Ürün Kodu : RM1010

Ülkemizde her yıl trafik kazalarında binlerce kişi hayatını kaybetmektedir. Trafik kazalarında güvenlik için iki önemli faktör vardır. Birincisi çevre etkenleri ve kişilerin dikkatli davranmasıdır. Ikincisi ise emniyet kemeri gibi kişisel koruyucuların kullanılmasıdır. Ulusal ve uluslararası çalışmalarda çarpışmayla sonuçlanan trafik kazalarında emniyet kemerinin doğru kullanımının ölüm riskini, ön koltuklarda %55, arka koltuklarda ise % 30 oranında azalttığı bilinmektedir.

Emniyet kemerinin öneminin vatandaşlara anlatılması, emniyet kemeri kullanım bilincine sahip olunmasını ve çeşitli araştırmalarda kullanılmak üzere Çarpışma ve Emniyet Kemeri Simülatörünün üretilmesinde Rüzgaras Metal Sanayi ve Tic. Ltd. Şti. olarak sosyal sorumluluk anlamında öncü olmaya devam etmekteyiz.

Trafik kazası analizlerinde, taşıt çarpışmalarındaki hızın yüksek olması durumunda ağır ve ölümcül hasar olasılığının da yüksek olduğu kanıtlanmıştır. Trafik kazası sırasında, yolcunun oturduğu kısım, aracın ön tarafına göre daha yavaş durma eğilimindedir. Bu durum araçta “çarpma etkisi” olarak tanımlanır. Araç tamamen durduktan sonra dahi araç içindeki sürücü ve yolcular aracın çarpma öncesi seyrettiği hızda hareket etmeye devam ederler. Trafik kaza analizleri, taşıt çarpışmalarındaki hızın yüksek olması durumunda ağır ve ölümcül hasar olasılığının da yüksek olduğunu kanıtlamıştır. Aracın tamamen durmasından sonra, aracın içindeki kişiler kaza noktasına doğru sürüklenir; direksiyona, ön panele, cama veya birbirlerine çarparak durabilirler. Bu nedenle trafik kazalarındaki yaralanmaların bir kısmı ‘çarpma etkisiyle oluşur. Diğer yandan, araçtaki kişilerin vücudu tamamen durmuş olsa bile, iç organları aynı hızda harekete devam eder. Hareket sonucunda iç organlar birbirine çarparak yaralanmalar meydana gelir

Kazalarda ortaya çıkan bu kuvvetleri en aza indirebilmek için üretici firmalar taşıt üzerinde yeni teknolojiler geliştirmekle birlikte, kaza sonunda sürücü ve yolcuları taşıt içinde güvenli bir şekilde tutacak tek sistem emniyet kemerleridir. Özellikle ölümlü ve ağır yaralanmalı trafik kazalarında, emniyet kemeri kullanımının yaralanma şiddetini yaklaşık %60 oranında azalttığı tahmin edilmektedir.

Emniyet kemeri kazalarda sürücüyü taşıt içinde sabit tutan sistemlerdir. Emniyet kemerinin görevi yolcu ve sürücülerin kaza olmasa bile ani frenleme durumlarında yolcu ve sürücülerin emniyetli olarak koltuklarında sabit olarak kalmalarını sağlamaktadır. Bu çalışmada, trafik kazalarını ve kaza sonrası kayıpları azaltmak amacıyla taşıtlarda emniyet kemerinin uygulamadaki yararları hakkında bir simülasyon eğitim cihazı tasarlanmıştır. Cihaz yüksek hızdan kaynaklanan ani frenleme, sabit bir cisme çarpma veya kafa kafaya çarpma diye tabir edilen taşıt kazalarını simüle etmek için tasarlanmış olup eğitime katılanlara eğlenceli ve güvenli bir yöntemle emniyet kemerinin önemini gösterecek şekilde tasarlanmıştır.

 

SİMÜLATÖRÜN TASARIMI

Çarpma cihazının tasarımı esnasında cihaza binmek isteyen insanların, çarpmanın etkisini hissetmeleri için cihazın hızının 10km/h hızda olması ön görülmüştür. Düşük süratlerde de etkiyi hissetmek için 5 km/h ile de test cihazı üretilmektedir. Tasarımı yapılan emniyet kemeri çarpma simülasyon cihazının taslak çizimleri oluşturulmuş ve CAD/CAM programlarında 3D olarak tasarlanmıştır.

Emniyet kemerinin önemini çok sayıda insana gösterebilmek için cihazın farklı bölgelere taşınması gerekmektedir. Bu nedenle cihaz tek dingilli römork şeklinde tasarlanmıştır. Herhangi bir aracın arkasına bağlanarak istenilen yere götürülebilecek şekilde tasarlanmıştır. Cihazın kullanılması esnasında devrilmeyi önleyebilmek için dört adet hidrolik piston kullanılmıştır. Koltuk, lineer kızak ve yataklama şeklinde kızaklara bağlanmaktadır. Kayar koltuğun geriye doğru hareketi için 1kW gücünde bir adet AC motor kullanılmıştır. 5 km/h çarpma hızına sahip simülatörler ise kayar koltuk manuel hareket ettirme ile üretilmektedir. Diğer kullanılan parçalar ise Emniyet Kemeri ve Koltuk, Lineer Kızak, Katlanabilir Merdiven, Ön Teker Destek Ayağı, Elektrik Motoru ve Redüktör, Elektrik Kontrollü Piston, Çekme Aparatı ve Stepnedir.

 

Teknik Özellikler

REFERANSLAR

Bizi tercih edenler

RÜZGARAS METAL ŞAMPİYON

RÜZGARAS METAL ŞAMPİYON

Limandere Futbol Turnuvası oynanan final maçı ile sona erdi. Rüzgaras Metal ile Sinanoğlu Spor arasında normal süresi 4 - 4 biten maçı penaltılarla 9-8 kazanan Rüzgaras Metal Şampiyon oldu.


TOYOTA TÜRKİYE'DEN RÜZGARAS METAL SANAYİ'YE ÖDÜL

TOYOTA TÜRKİYE'DEN RÜZGARAS METAL SANAYİ'YE ÖDÜL

Sakarya'daki otomobil ve otomobil yan sanayi fabrikalarında başarılı çalışmalara imza atan Rüzgaras Metal Sanayi, Toyota Türkiye'den ödül aldı